هنگام خرید کردن، ارزش دقت کردن به جزئیات لباس زمانی بیشتر مشخص می‌شود که یک زیرپوش نامرغوب تمام طول روز تنمان را می‌خورد یا باعث بیشتر عرق کردنمان می‌شود. یا درست وقتی می‌فهمیم واقعاً چرا باید در خرید جوراب بیشتر دقت کنیم که کش جورابی که به تازگی خریده‌ایم مچ پایمان را آن‌قدر آزار می‌دهد که مجبور می‌شویم وسط مهمانی، بهانه‌ای جور کنیم و آن را دربیاوریم. در حقیقت می‌خواهیم این متن راهنمای خرید جوراب باشد.

بی‌تردید ما برای پولی که به دست می‌آوریم زحمت بسیاری می‌کشیم. هیچ‌کداممان دوست نداریم حتی کمترین مبالغ آن را صرف خرید اجناس بی‌کیفیت یا نامناسب بکنیم. اجناسی که نه زیبایی ظاهری دارند نه به‌اندازه کافی عمر می‌کنند.

ما حتی برای انتخاب و خرید نیز باید به‌اندازه کافی دقت به خرج دهیم. این پوشینه قرار است علاوه بر آن‌که از پای ما مراقبت می‌کند، کامل کننده اجزای تیپمان نیز باشد. به همین سبب بی‌دقتی در انتخاب و خرید آن به بهانه کم اهمیت و ارزان بودن، جایز نیست.

برای ورزشکارانی که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند، یا کسانی که در طول روز به دلیل فعالیت طولانی مدت بیرون از خانه، همواره کفش به پا دارند، یا افرادی که به هر دلیل کف پایشان زیاد عرق می‌کند، بو گرفتن کفش یا کتونی یکی از بزرگ‌ترین معضلات است در مقاله “بهترین پودر بوگیر کفش” به طور کالم در مورد پودر بوگیر کفش صحبت کردیم که بهتون پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید.

چرا جوراب می‌پوشیم؟

جوراب مهمانی، جوراب محل کار، جوراب زمستانه، جوراب مچی، جوراب نخ پنبه، جوراب ابریشمی و…

بازار پر از انواع جوراب است. پوشیدن جوراب می‌تواند پای ما را زیباتر جلوه دهد یا اشکالات پوستی پایمان را پنهان کند. اما به جز زیبایی، استفاده از جوراب دلایل منطقی و پزشکی دارد. ما جوراب می‌پوشیم چون می‌خواهیم پایمان گرم بماند. هنگام راه رفتن مانع ساییدگی کف و مچ پا و اصطکاک آن با کفش شود. همچنین دوست نداریم باکتری‌های بیماری‌زا از کفی کفش، خودشان را به پوست پای ما برسانند. همچنین جوراب تا حدی از فشار وارد شده به پا در اثر راه رفتن یا ورزش کردن، می‌کاهد. به همین سبب لازم است در خرید این پوشینه نیز، به اندازه هر لباس دیگری دقت و حوصله به خرج دهیم.

چند اشتباه رایج هنگام انتخاب و خرید جوراب

  • بی‌ توجهی به  انواع جنس جوراب

بهترین جنس جوراب چیست ؟به طور متوسط یک جوراب سه روز در هفته، به مدت شش ماه متوالی پوشیده می‌شود. این یعنی جوراب یک محصول پرمصرف است. در عین حال زیاد شسته می‌شود. همچنین ساعات طولانی در طی روز درون محیط بسته و مرطوب کفش قرار دارد. این در حالی است که بخش اعظمی از عرق پا توسط جوراب جذب می‌شود. همه این موارد یعنی جوراب باید از نظر کیفیت نه در سطح خوب، که اعلا باشد.

پوشیدن جورابی که جنس آن چیزی به جز نخ پنبه است سبب افزایش تعریق پا می‌شود. این مشکل به تدریج خودش را تبدیل به پوسته‌پوسته شدن انگشتان پا می‌کند. سپس در صورت ادامه بی توجهی آرام‌آرام منجر به تجمع باکتری‌های بیماری‌زا در لابه‌لای انگشتان پا می‌شود. این معضلی است که علاوه بر آن‌که باعث ایجاد بوی بد پا می‌شود، پوست پا را دچار اگزما و قارچ می‌کند. رسیدن به این مرحله که چندان هم طول نمی‌کشد یعنی یک مشکل خیلی جدی رخ خواهد داد که رفع آن نیازمند صرف پول و زمان زیادی است.

اگر قصد خرید جوراب زنانه را دارید باید به فاکتور هایی مثل جنس، اندازه، طرح جوراب و قیمت آن توجه کنید. ما بهتون پیشنهاد می کنیم حتما محصولات متنوع و با کیفیت تاپیک را مشاهده کنید

برای جلوگیری از همین رویداد ساده که در نهایت به یک معضل جدی در سلامتی پا تبدیل می‌شود، در هنگام خرید جوراب، بیشتر به کیفیت جنس آن توجه کنید.

  • بی‌ دقتی به دوخت جوراب

جوراب پوشینه‌ای است که دوخت چندانی ندارد. اما همین مقدار دوخت کم که در قسمت جلوی انگشتان پا قرار دارد، در صورتی که به‌اندازه کافی با دقت و ظرافت انجام نشده باشد، می‌تواند برای پا مزاحمت ایجاد کرده و موجب ساییش و خوردگی پوست پا شود. دوخت جوراب نباید خیلی ضخیم باشد. همچنین در قسمت گوشه‌های درز جلوی جوراب نباید پارچه جوراب گلوله شده باشد. همچنین نخی که در دوخت درز به کار رفته است نباید قسمت اضافی داشته باشد.

دقت در کیفیت و ظرافت دوخت جوراب مربوط به قسمت مچ جوراب نیز می‌شود. کش دوزی این بخش جوراب نیز باید با ظرافت انجام شده باشد. بنابراین موضوع دوخت جوراب را نیز به اندازه کافی جدی گرفته شده و هنگام خرید جوراب نواحی دوخت دار نیز به‌ طور کامل بررسی شود.

اگر قصد خرید جوراب مردانه را کردید، بیشتر به کیفیت، رنگ، دوخت و کاربرد آن توجه کنید بسیاری از مارک‌ های جوراب مردانه که شهرت کمتری دارند، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

  • عدم توجه کافی به فصل متناسب با جنس جوراب

قرار است پوشیدن جوراب منجر به آسایش بیشتر پا و جلوگیری از بروز آسیب‌های سطحی پوست شود. نه این‌که جوراب خودش عاملی برای بیماری پا باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که هنگام خرید جوراب جنس متناسب با فصل را در نظر نگرفته باشیم. به طور مثال جوراب‌های گرم و ضخیم که اغلب جنس الیاف آن‌ها ترکیبی از پشم و پنبه است، مناسب پوشیده شدن در فصول گرم سال یا هوای مرطوب و شرجی نیستند. همین‌طور جوراب‌های نخی نازک‌تر نیز به اندازه کافی نمی‌توانند از پا در مقابل سرمای پاییز و زمستان مراقبت کنند.

  • در نظر نگرفتن مورد مصرف جوراب

بدیهی است که جورابی که برای یک روز کاری پوشیده می‌شود با جوراب ورزشی از نظر جنس و سایز بسیار متفاوت است. هرگز نمی‌توان از یک جوراب نازک پنبه‌ای توقع داشت که برای روزهای پرتکاپوی ما در باشگاه ورزشی دوام داشته باشد. در واقع جنس و سایز جوراب انتخابی بستگی زیادی به دلیل و مکانی دارد که قرار است جوراب در آن پوشیده شود. بنابراین اگر فروشنده پیشنهاد می‌کند که برای رفتن به باشگاه، جوراب ضخیم‌تری که ساق بلند دارد انتخاب شود، و برای کت و شلوار، یک جوراب با کیفیت اما معمولی‌تر، به او اعتماد کنید.

  • انتخاب جوراب‌هایی که با مواد شیمیایی رنگ ‌شده‌اند

البته وزارت بهداشت به شدت با تولیدی‌های که در فرایند بافت پارچه از رنگ‌های شیمیایی مسمومیت‌زا استفاده کنند، برخورد می‌کند. اما هنوز هم برخی از تولیدی‌ها در ایران برای آن‌که جنس ارزان‌قیمت‌تری تولید کنند از رنگ‌های مصنوعی مسمومیت‌زا استفاده می‌کنند. البته تشخیص پارچه جورابی که با رنگ طبیعی و سالم رنگ شده باشد، از جورابی که با مواد شیمیایی رنگ شده است کار چندان دشواری نیست. به همین سبب شما نیز به خاطر کمی ارزان‌تر خریدن جوراب، سلامت پای خود را به خطر نیندازید. جورابی بخرید که کیفیت رنگ آن از ظاهرش کاملاً پیدا است. همچنین اگر پس از یک با پا کردن جوراب متوجه شدید که رنگ پس می‌دهد، فوراً آن را دور بیندازید. رنگ‌های مصنوعی به شدت برای پوست مضر هستند.

  • عدم توجه به میزان خاصیت کشسانی جوراب

گرچه توصیه ما همواره انتخاب جوراب‌های نخی است. اما این به معنی آن نیست که جوراب‌ها باید خشک و بدون انعطاف باشند. جوراب مناسب جورابی است که الیاف آن به اندازه کافی محکم و منسجم و به همان اندازه منعطف و نرم باشد تا پا راحت توی آن قرار بگیرد.